فلوئوروز چیست؟

 

فلوئوروز چیست؟

دندانهای دائمی شما در طول سالهای اولیه کودکی تان در زیر لثه و در استخوان فکتان شکل میگیرند. آنها پس از افتادن دندانهای شیری یا دندانهای اولیه‌تان ظاهر میشوند. به استثناء دندانهای عقل که در جوانی به وجود می‌ایند، تاجهای تقریبا تمامی دندانهای دائمی در حدود هشت سالگی بطور کامل شکل میگیرند. تاج بخشی از دندان است که میتوانید در دهانتان مشاهده نمایید.

مصرف بیش از حد فلوراید در زمانی که دندانها در حال شکل گرفتن هستند میتواند به فلوئوروز منجر شود. این شرایط باعث تغییر رنگ یا ایجاد لکه‌های سفید یا قهوه‌ای روی مینا یعنی سطح دندان میشود. اثرات آن میتواند از تغییر رنگ جزئی تا ایجاد یک سطح بسیار ناهموار گسترده باشد. پس از اینکه دندانها در داخل دهان جوانه زدند، فلوئوروز دیگر توسعه نمی‌یابد.

فلوئوروز یک وضعیت زیبایی است نه یک بیماری و اغلب به اندازه ای خفیف است که تنها یک دندانپزشک حرفه‌ای میتواند آن را تشخیص بدهد. اغلب موارد فلوئوروز در کودکانی بروز پیدا میکند که مکملهای فلوراید مصرف میکنند یا خمیردندان حاوی فلوراید را قورت میدهند و آبی که می نوشند نیز به فلوراید آغشته شده است.

 

fluoride

 

علائم

دندانهای دچار فولوئوروز خفیف ممکن است هیچگونه تغییری را نشان ندهند یا تغییرات آنها تنها توسط دندانپزشک قابل تشخیص باشد. فلوئوروز خفیف تا ملایم باعث ایجاد خطوط، رگه‌ها یا لکه‌های سفیدرنگ میشود. در اغلب موارد وخیم، دندانها حفره‌دار شده و دارای لکه‌های قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه رنگ میشوند. مینای دندان نیز ممکن است شکل غیرمعمولی به خود بگیرد.

تشخیص

دندانپزشک و متخصص بهداشت دندان درباره جذب فلوراید توسط کودک از شما سئوال خواهند کرد که کمک میکند تشخیص بدهد که آیا تغییر رنگ مشاهده، در نتیجه‌ی فلوئوروز است یا خیر. آنها همچنین درباره وضعیت پزشکی یا ناتوانایی‌های گذشته و فعلی کودک از شما سئوال خواهند کرد که ممکن است روی دندانهای فرزندتان تاثیر گذاشته باشد. دندانپزشک دندانها و لثه‌های فرزند شما را معاینه کرده و از آنها عکس X-rays میگیرد تا مطمئن شود دندانها نقصهای دیگر یا پوسیدگی نداشته باشند.

شرایط دیگری نیز ممکن است به فلوئوروز مشابهت داشته باشند. نقایص یا مشکلات تکاملی در جمجمه یا استخوانهای صورت میتواند مینا یا عاج دندانها را مختل سازد. علاوه بر این، تب بالا یا تروما (مانند افتادنی که باعث آسیب به دندانها شود) در نوزادان یا کودکان خردسال میتواند باعث تغییر رنگ دندانها شود. ممکن است پوسیدگیهایی در دندانهای شیری کودکان بوجود بیاید، بنابراین هرگونه تغییر رنگ دندان را باید در مطب دندانپزشک مورد بررسی قرار داد.

مدت زمان مورد انتظار

لکه ها و نقاط باقیمانده به دلیل فلوئوروز، دائمی هستند و ممکن است در طول زمان تیره تر شوند.

پیشگیری

اگر فرزند زیر 6 سال دارید، تنها به اندازه نخود خمیردندان روی مسواکش قرار دهید. فرزندتان را تشویق کنید پس از مسواک زدن به جای قورت دادن، آن را تف کند. از خمیردندانهای طعم دار استفاده نکنید زیرا ممکن است تشویق شوند که آن را قورت بدهند. تمامی محصولات حاوی فلوراید را از دسترس کودکانتان دور نگاه دارید که خمیردندانها و دهانشویه‌ها را نیز شامل میشود.

افزودن فلوراید به آب نوشیدنی یکی از برنامه های مهم پیشگیری از بیماری در قرن بیستم است. اگر آبی که کودکان مینوشند حاوی فلوراید کافی نیست و آنها در خطر بالای پوسیدگی قرار دارند باید مکملهای فلوراید مصرف کنند. اگر کودک شما اکنون مکملهای فلوراید مصرف میکند، میزان فلوراید داخل آب را چک نمایید. اگر از یک منبع آب عمومی استفاده میکنید، با تامین کننده تماس گرفته و درباره میزان فلوراید سئوال نمایید. سپس درباره نیاز کودکتان به فلوراید با دندانپزشک خود یا دندانپزشک اطفال مشورت نمایید.

برخی غذاها و نوشیدنی ها حاوی فلوراید هستند. برای مثال، بسیاری از آبمیوه ها و نوشیدنیها به اندازه آب دارای فلوراید، حاوی فلوراید هستند. برخی بطریهای آب اکنون فلوراید اضافه دارند. تمامی این موارد می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند و شما باید بدانید که فرزندتان به چه میزان فلوراید مصرف میکند.

درمان

به خاطر داشته باشید که فلوئوروز تنها روی ظاهر دندانها تاثیر میگذارد و به ایجاد سوراخ یا حفره منجر نمیشود. در نتیجه، اغلب درمانهای مربوط به فلوئوروز شامل پوشاندن لکه‌ها میشوند.

بسیاری از موارد فلوئوروز به حدی خفیف هستند که نیازی به درمان ندارند. برخی اوقات فلوئوروز در دندانهای عقب رخ میدهد که قابل مشاهده نیستند. موارد حاد فلوئوروز را میتوان با باندینگ یا روکش پوشاند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه رگه ها یا نقاط سفیدرنگی روی دندانهای کودک خود شدید یا متوجه شدید که یک یا چند دندان فرزندتان تغییر رنگ داده است، با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پیش آگهی

دندانهایی که تحت تاثیر فلوئوروز قرار گرفته اند، دندانهای بیمار نیستند. فلوئوروز به پوسیدگی یا سایر مشکلات دندانی منجر نخواهد شد. نگرانیهای مربوط به زیبایی را میتوان با سفید کردن دندان یا برداشتن رگه های روی سطح یا روکش یا سایر روشهای پوشش تغییر رنگ برطرف ساخت.