زخم‌هاي دهاني بيشتر از سه هفته

زخم‌هاي دهاني بيشتر از سه هفته را جدي بگيريد

خبرگزاري آريا-زخم‌هاي دهاني از درگيري‌هاي شايع در افراد هستند که تقريباً از هر پنج نفر، يک نفر آن را تجربه کرده است.

اين زخم‌ها به دو دسته آفت و تب‌خال تقسيم مي‌شوند که شدت وقوع آنها از ضعيف تا شديد دسته‌بندي مي‌شود.

در بيشتر از 75 درصد مواقع اين زخم‌ها خفيف است و خود به خود بهبود مي‌يابد. علت زخم‌هاي دهاني مي‌تواند عفونت، ضربه و يا آلرژي دارويي باشد. علاوه بر آن مي‌تواند به عنوان يک علامت براي برخي از بيماري‌ها نظير سرطان تلقي شود و ميزان شيوع آن در خانم‌ها و در سنين 10 تا 40 سال بيشتر است.

آفت‌هاي دهاني ضعيف معمولاً به قطر پنج ميلي‌متر و با مرکز سفيد يا زردرنگ هستند که با التهاب قرمز رنگ احاطه شده‌اند. حاشيه زبان، گونه‌ها و لب‌ها مناطقي هستند که زخم‌هاي دهاني معمولاً در اين مناطق ايجاد مي‌شوند. بهبود اين زخم‌ها به طور معمول بين 5 تا 14 روز طول مي‌کشد.

مصرف دهانشويه, آفت‌هاي شديد دهاني

وقوع آفت‌هاي شديد، معمول نيست و علاوه بر حاشيه زبان، گونه و لب‌ها، کام و انتهاي گلو را نيز درگير مي‌کند. بهبود اين آفت‌ها معمولاً بين 10 تا 30 روز زمان مي‌برد.

وقوع تب‌خال (زخم‌هاي هرپسي) شايع‌تر است که اندازه کوچکتري دارند و علاوه بر درگيري مناطق مربوط به آفت، سقف دهان و لثه‌ها را نيز درگير مي‌کنند.

هر زخم دهاني که بيشتر از سه هفته وجود داشته و بهبود نيابد حتماً بايد توسط پزشک يا دندانپزشک بررسي شود، زيرا يک زخم دهاني با دوره طولاني مي‌تواند دليل بر وجود بيماري‌هاي جدي‌تري مانند سرطان باشد. سرطان‌هاي دهاني در افراد سيگاري شايع‌تر از افراد غير سيگاري است.

سوابق خانوادگي، آسيب‌هاي دهاني (ضربه، گازگرفتن هنگام غذا خوردن و...)، استرس و عوامل احساسي، تغييرات هورموني زنان (آغاز عادت ماهيانه، پس از حاملگي و...)، کمبود آهن ، زينک ، فولات و ويتامين B12 و حساسيت‌هاي غذايي؛ عوامل مؤثر در وقوع زخم‌هاي دهاني هستند.

در صورت درد شديد، سختي در غذا خوردن و در نهايت کاهش وزن، فرد بايد حتماً به پزشک مراجعه کند، همچنين زخم‌هاي دهاني که همراه با علائم گوارشي نظير اسهال هستند هم بايد به پزشک ارجاع داده شوند. به ندرت زخم‌هاي دهاني ممکن است با آنمي‌ و کاهش غير عادي گلبول‌هاي سفيد خون و يا لوسمي‌ در ارتباط باشد که در چنين مواقعي در صورت وجود علائم ديگري از بيماري‌ها در نخستين فرصت بايد به پزشک ارجاع داده شود.

فرآورده‌هاي دارويي بدون نسخه موجود در داروخانه به توصيه دکتر داروساز مي‌تواند باعث کاهش علائم و دوره درماني آفت‌هاي خفيف و تب‌خال‌ها شود.

 مصرف دهانشويه, آفت‌هاي شديد دهاني

 مصرف دهانشويه کلروهگزيدين گلوکونات دو بار در روز آن و هر بار به ميزان 15 سي‌سي به مدت 30 ثانيه باعث کاهش احتمال عفونت ثانويه مي‌شود. پيش از مصرف بهتر است دندان‌ها مسواک زده شود تا از احتمال تغيير رنگ دندان‌ها جلوگيري شود.

کورتيکواستروئيدهاي موضعي (تريا مسينولون و هيدروکورتيزون) باعث کاهش التهاب و درد و زمان بهبود مي‌شوند که به شکل‌هاي ژل و خمير دهاني در داروخانه‌ها موجود هستند. بهترين زمان استفاده از کورتيکواستروئيدهاي موضعي همزمان با شروع آفت است که روزانه 3 تا 4 بار به صورت موضعي بايد استفاده شود. اين فرآورده‌هاي دارويي در عود دوباره آفت تأثيري ندارند و با مصرف به موقع مي‌توانند دوره آفت را کاهش دهند.

دهانشويه بنزيدامين به عنوان يک ضد درد کوتاه‌ اثر در آفت‌هاي شديد دهاني توصيه مي‌شود که سه بار در روز و هربار 15 سي‌سي به صورت دهانشويه مصرف ‌شود. استفاده از اين دهانشويه براي کودکان زير 12 سال توصيه نمي‌شود.

بي‌حس‌ کننده موضعي (ليدوکائين و بنزوکائين) به صورت ژل و محلول در داروخانه‌ها موجود هستند و به دليل ماندگاري کمي‌ که در موضع دارند بر اساس نياز مي‌توانند استفاده شوند.

منبع​salamatnews.com