پرسش پاسخ

خط لبخند چیست؟

در حالت طبیعی، دو دندان پیشین مرکزی بالا باید کمی ‌بلندتر از دندان‌های پیشین کناری باشند تا به صاحب آن، ظاهری جوان ببخشند. این دندان‌ها هم‌ارتفاع دندان‌های نیش هستند.

«خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان‌های جلوی فک بالا می‌گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است (تصویر بالا). اگر این خط به سمت پایین انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پیدا می‌کند، ولی اگر صاف باشد، نشان‌دهنده سایش دندان‌ها و بالا رفتن سن است

خط لبخند چیست؟
دندان هایم دارای فاصله است.چکار میتوانم انجام دهم؟

در صورتی که این فاصله به تازگی در بین دندان‌ها ایجاد شده، ممکن است به علت بیماری لثه یا عادات دهانی مانند فشار دادن زبان بین دندان‌ها باشد. در این صورت بهتر است به فکر درمان آن باشد.

چنانچه هیچ مشکلی وجود ندارد و از ظاهر دندان‌های خود راضی هستید، به آنها دست نزنید. ولی در صورت تمایل، برای بستن این فاصله می‌توانید یکی از سه روش درمانی کامپازیت یا لامینیت چینی (Porcelain Laminate Veneer) یا ارتودنسی را انتخاب کنید.

دندان هایم دارای فاصله است.چکار میتوانم انجام دهم؟
ايمپلنت (implant) دنداني چيست؟
ايمپلنت دنداني قطعه اي از فلز تيتانيوم است که اغلب به شکل ريشه دندان مي باشد و داخل استخوان فک قرار داده ميشود.ايمپلنت دنداني بعنوان پايه اي جهت قرار دادن پروتز روي آن استفاده مي شود و باز سازي تاج دندانهاي از دست رفته با استفاده از اين پايه ايمپلنت مقدور مي گردد.
چه کساني کانديد ايمپلنت هستند؟

افرادي که به هر علتي دندان ازدست داده باشند کانديد ايمپلنت هستند. ايمپلنت جهت جايگزيني دندان تا بازسازي همه دندانها را در بر مي گيرد. در مورد از دست دادن يک يا چند دندان ديگر نيازي به تراش دندانهاي مجاور بعنوان پايه پروتز نيست. ايمپلنت داخل استخوان قرار مي گيرد و روکش روي همان ايمپلنت بدون اتکاء به دندانهاي مجاور قرار داده مي شود.

در مورد بيماراني که دندانهاي زياد يا همه دندانها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ايمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پايه مي توان پروتز متکي بر ايمپلنت جهت جايگزيني دندانهاي از دست رفته قرار داد. در مورد بيماران کاملأ بي دندان مي توان با قرار دادن حداقل دو ايمپلنت در هر فک پروتزي متحرک ولي محکم و بدون لغزش و لقي در اختيار بيمار قرار داد.

حتي در مورد بيماران بي دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند مي توان با قرار دادن دو پايه ايمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترين هزينه کاملأ محکم و باثبات کرد.

طول درمان ايمپلنت چقدر است؟

طول مدت جراحي معمولا از نيم ساعت تا دو ساعت مي باشد و بسته به تعداد ايمپلنتها و شرايط فکي بيمار تغيير مي کند. در مواردي که علاوه بر کاشت ايمپلنت نياز به پيوند استخوان و يا تغيير شرايط کف حفره سينوس در فک بالا نياز باشد، زمان کاشت ايمپلنت بيشتر خواهد بود.

پس از کاشت ايمپلنت تا قرار دادن پروتز روي آن زماني حدود 6 هفته تا 3ماه موردنياز است، تا کاملا ايمپلنت ها در شرايط بدور از تکان و لرزش به آرامي به استخوان فک بيمار جوش بخورد و ايمپلنت در جاي خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روي ايمپلنت مي کند. البته در مواردي باتوجه به کميت استخواني فک بيمار و نوع ايمپلنت خاصي که طراحي شده است، بار گذاري فوري روي آن مي تواند صورت گيرد، بنا به تشخيص جراح دندانپزشک مي توان بلافاصله پس از جراحي کاشت ايمپلنت، پروتز را روي ايمپلنت قرار داد.

طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟
با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .
بلیچینگ با جرمگیری چه فرقی دارد؟
در هنگام جرمگیری دندانپزشک شما رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده بر روی دندان شما را بر میدارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد. ولی در بلیچینگ مولوکل های پر اکسید هیدروژن به داخل ساختار مینایی و عاجی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگ دانه ها شده که نهایتا به سفید شدن دندان می انجامد.
چه کارهایی در دندانپزشکی روزه رو باطل میکنه ؟
کشیدن دندان ،جراحی لثه یا دندان ،گذاشتن ایمپلنت،عصب کشی و تراش روکش در صورتیکه که موجب خونریزی شود که تا مدتی ادامه پیدا کند روزه رو باطل میکنه .کارهایی مثل مسواک زدن و جرم گیری،فلوراید تراپی ،پر کردن دندان ،عکس رادیو گرافی دندان ،قالب گیری برای پروتز،ارتودنسی ،تحویل روکش دندان وحتی تزریق بیحسی روزه رو باطل نمیکنه .در مانهایی مثل ارتودنسی که ماهی یکبار مراجعه میکنید هم روزه باطل نمیشه .البته در این موارد نظر پزشکتون خیلی مهمه و شاید بعضی ها ترجیح بدن که بعد از ماه مبارک رمضان یا طی روزه داری به دندانپزشکی مراجعه نکنن .من به عنوان پزشک به نظر و سلیقه مراجعه کننده ها و همکارانم احترام میزارم .با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه شما عزیزان.
مسول بهداشت کودک کیست ؟
والدین زیادی با این جمله که بچه ما رو نصیحت کنین مسواک نمیزنه به مطب مراجعه میکنن .جواب اینه کودک شما چند سالشه ؟مسوول مستقیم بهداشت کودک شما تا 12سالگی شما هستید .کودک شما میتونه به عنوان بازی چند دقیقه ای مسواک بزنه ولی شما کسی هستید که باید براش مسواک بزنید .توصیه من به همه والدین اینه که به همراه بچه هاتون مسواک بزنین .شما الگوی اول بهداشت اون هستید .بزارید ببینه که شما به بهداشت دهانتون اهمیت میدین و اونم باید این کارو بکنه .واسه تشویق بچه ها مسواک زدن رو نوعی بازی سرگرم کننده جلوه بدین و سعی کنین از شکل و رنگ مسواک و خمیر دندونی که خوشش میاد استفاده کنین .سعی کنین تا سن دوازده سالگی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن رو به کودک خود کاملا آموزش بدین .برای کودکان زیر سه سال یا کسی که هنوز تف کردن رو نیاموخته از خمیر دندونای بدون فلوراید استفاده کنین .
بهترین سن برای انجام درمانهای ارتودنسی چه سنی می باشد ؟
سن 16تا 25سالگی میباشد چرا؟به دو دلیل 1-در این سن رشد استخوان فک تقریبا پایان یافته است 2- رویش همزمان دندان عقل که نقش مهمی در بر هم زدن نتیجه درمان ارتودنسی دارد و امکان کشیدن آن قبل یا بعد از درمان ارتودنسی
آیا دندونا زیر ترمیم ونیر کمپوزیت سالم میمونن یا بعد از چند سال پوسیده میشن ؟
جواب اینه که سلامت دندونای شما بستگی به بهداشت و توجه مراجعه کننده ها دارند کشیدن درست نخ دندون و مسواک زدن درست ،رژیم غذایی مناسب ،کنترل یا قطع عا دات غلط ،بیماریها و دارو ها نقش مهمی در ایجاد پوسیدگی دارد و ترمیم دندونا تاثیر منفی در بهداشت نداره و بعلاوه بسیاری از مراجعه کننده ها اعتراف میکنن که لثه و دندون شون و بهداشتشون بهتر از قبل شده و خبری از خونریزی لثه بعد از ونیر کمپوزیت نیست .
چه مدت بعد از جراحی لثه میتونم روکش بزارم؟
سه هفته پس از جراحی لثه میتوان روکش گذاشت در این مدت لثه التیام پیدا خواهد کرد و قرمزی آن برطرف میشود
اولین ویزیت دندانپزشکی برای کودکمان کی است ؟
به محض اینکه اولین دندان شیری کودکتان در آمد باید به دندانپزشک مراجعه نموده و1- با روش استفاده از وسایل مخصوص در این سن برای رعایت بهداشت آشنا شوید 2-ضرورت داشتن تغذیه بهداشتی برای داشتن دندانهای سالم دایمی در آینده را در یابید
پست و کور چیست ؟
در مواردیکه تاج دندان بشدت از دست رفته و ریشه آن باقیمانده بعد از عصب کشی دندان و در صورتیکه دندان قبلا عصب کشی شده بعد از تهیه عکس رادیوگرافی از دندان و ارزیابی کیفیت عصب کشی دندانپزشک به شما پیشنهاد درمان پست و کور ،جراحی لثه و روکش را مینماید .هدف این درمان بازسازی تاج دندان به کمک ریشه دندان است .این درمان با تخلیه کمی از مواد داخل ریشه دندان که بعد از عصب کشی پر شده و قالب گیری از ریشه دندان و پانسمان تاج آن شروع شده و پس از چند روز با چسب دایم چسبانده شده و دندان جراحی لثه شده و سپس روکش میشود درمان مشابه پست و کور ،پین گذاری و بیلدآپ دندان با کمک مواد کمپوزیت یا آمالگام است که در مواردی که دندان دیواره دارد به کار میرود
جرم گیری چیست ؟
یکی از کارهای درمانی در مطب های دندانپزشکی جرم گیری است جرم گیری برای تمیز کردن سطح دندان از جرم انجام میشه البته این کار لثه شما رو هم تمیز و سالم نگه میداره این کار به کمک دستگاه های مخصوص به نام کویترون انجام میشه این کار به کمک ارتعاشی که در نوک فرز ایجاد میکنه و شستشوی شدید آب جرم را سست کرده و از سطح دندان جدا میکنه امواج اولتراسونیک ارتعاش در نوک دستگاه رو باعث میشن صدایی که از برخورد نوک فرز با دندان ایجاد میشه برای مراجعه کنندگان خوشایند نیس میتونید از گوشی یا موزیک در افرادی که خیلی حساسن استفاده کنین بعد از جرم گیری سطح دندون شما با کمک خمیر مخصوص و برس و یا لاستیک پالیش میشه به این کار معمولا بروساژ گفته میشه که معمولا با برس انجام میشه
چرا بروساژ ؟
رنگدانه ها معمولا با بروساژ برطرف میشن سطح دندون صاف شده و در آینده جرم کمتری جمع میشه سطح دندون شما بعد از جرم گیری سفید تر و براق تر میشه احساس خوبی که اکثر مراجعه کننده های من بعد از جرم گیری عنوان میکنن منو از انجام این کار شاد میکنه برای بروساژ من از یه خمیر جادویی استفاده میکنم که اثر فوق العاده ای روی دندونای اکثر مراجعه کنند ها داره. اگر مایل هستید که براتون بلیچینگ انجام بشه بهتره چند روز قبل جرن گیری رو امتحان کنین
جراحی اپیکو چیست ؟
نوعی از جراحی برای خارج کردن کیست انتهای ریشه دندان از استخوان میباشد
آیا درمان عصب کشی مجدد کارساز است ؟
در مواردی که بیمار جوان است و تمایل به نگهداری دندان دارد بله در مواردی که ترجیح بیمار کشیدن باشد یا سن او بالاست میتوان دندان را کشید و ایمپلنت گذاشت معمولا موفقیت درمان مجدد بالاست در مواردی نیاز به جراحی اپیکو باشد ممکن است ترجیح بیمار کشیدن باشد
چرا عصب کشی مجدد ؟
در بعضی از موارد درد و عفونت باعث عصب کشی مجدد میشود در موارد دیگر ممکن است که بیمار با دندانی که شکسته و یا ترمیم آن ریخته یا پوسیدگی دارد مراجعه نماید و پزشک توصیه به عصب کشی مجدد نماید