سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان، دندانها را روشنتر ساخته و به بر طرف ساختن  لکه ها و تغییر رنگها کمک میکند. سفید کردن یکی از رایجترین عملهای زیبایی دندانپزشکی است زیرا ظاهر دندانهای شما را بطور چشمگیری بهبود میبخشد. اکثر دندانپزشکان کار سفید کردن دندانها را انجام میدهند.

سفید کردن یک عمل یک جلسه ای نیست و اگر میخواهید رنگ روشن دندانهایتان حفظ شود باید هر از گاهی این عمل را تکرار نمایید.

کاربرد سفید کردن دندان چیست

لایه بیرونی یک دندان مینا نام دارد. رنگ دندانهای طبیعی توسط بازتاب و پراکندگی نور از مینا در ترکیب با رنگ عاج زیر آن بوجود می‌آید. ژن شما روی ضخامت و صافی مینا تاثیر میگذارد. مینای نازکتر باعث میشود رنگ عاج بیشتر نمایان شود. داشتن مینای صافتر یا خشن‌تر نیز روی بازتاب نور و درنتیجه رنگ دندان تاثیر میگذارد.

هر روز یک پوسته نازک (pellicle) روی مینا تشکیل میشود و لکه ها را جمع میکند. مینای دندان نیز دارای منافذی است که میتواند لکه‌ها را نگهدارد.

رایجترین دلایل زرد یا لکه دار شدن دندانها از این قبیلند:

  • استعمال تنباکو
  • نوشیدن مایعات تیره رنگ مانند قهوه، کولا، چای و شراب قرمز
  • مسواک زدن دندانها به میزان دو بار در روز

سالخوردگی نیز رنگ دندانها را تیره تر میسازد زیرا مینا نازکتر و عاج تیره تر میگردد.

امکان وجود لکه هایی در داخل دندان نیز وجود دارد که لکه های درونی intrinsic نامیده میشوند. برای مثال، لکه های درونی  میتوانند به دلیل مواجهه دندان با فلوراید بسیار زیاد هنگام رشد دندانهای یک کودک به وجود بیایند. دلایل دیگر آن  مصرف آنتی باکتریهای تتراسایکلین است که اگر توسط مادر در نیمه دوم بارداری یا توسط کودکی هشت ساله یا بزرگتر مصرف شوند میتوانند دندانهای یک کودک را لکه دار سازند. تروما نیز میتواند رنگ یک دندان را تیره تر سازد.

سفید کردن دندان در لکه های سطحی (بیرونی) بیشترین تاثیر را دارند.