دندان های کودکی – آیا آنها را حفظ کنیم یا بکشیم؟

دندان های کودکی – آیا آنها را حفظ کنیم یا بکشیم؟

نویسنده: جوزف مک مانوس

دانشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه کلمبیا

 

این یک گفتگویی است که دندانپزشک کودک بارها با والدین داشته است.

 

دندانپزشک: فرزند شما دارای یک حفره بسیار بزرگ در دندان شیری مولر دوم خود است. برای اینکه بتوانیم دندان را نگه داریم، باید یک روت کانال انجام داده و یک تاج قرار بدهیم.

والدین: دکتر این فقط یک دندان شیری است. چرا آن را نمی کشید؟

 

متاسفانه این والدین مانند اکثر مردم اهمیت و نقش دندان های شیری در زندگی کودک را درک نمی کنند.

کودکان تا 3 سالگی 20 دندان شیری خواهند داشت . این دندانها بسیار مهم بوده و کاربردهای بسیار متعددی دارند. آنها در جویدن و سخن گفتن به کودک کمک میکنند و نقش مهمی در ظاهر فیزیکی کودک داشته و فضا را برای دندانهای دائمی حفظ میکنند.  

 

دندان های دائمی در زیر دندان های شیری رشد می کنند. اگر دندانهای شیری عفونت کند، میتواند به دندانهای دائمی نیز آسیب برساند. آسیب به یک دندان میتواند باعث آسیب به دیگری شود. به همین دلیل است که دندانپزشک مایل است دندان شیری جان را درمان کند.

اگر کودکی یکی از دندانهای عقبی خود را خیلی زود از دست بدهد، میتواند نتایج بدی به همراه داشته باشد. اجازه دهید نگاه دقیق‌تری به مورد جان بیاندازیم.

اگر جان دندان شیری مولر دوم خود را از دست بدهد، دیگر نمیتواند فضا برای دندان دائمی که بین ریشه های آن در حل رشد است حفظ کند. این یک حقیقت است که دندانهای عقبی میخواهند همدیگر را لمس کنند. اگر جان دندان مولر شیری خود را از دست بدهد، دندان پشت آن شروع به کج شدن به سمت جلو و داخل فضای آن خواهد کرد. اگر این اتفاق رخ بدهد، دندان دائمی فضای کافی برای بیرون آمدن در دهان به یک صورت طبیعی را نخواهد داشت.

علاوه بر این، جان قادر نخواهد بود بدون این دندان مولر به خوبی غذای خود را بجود. بنابراین، بسیار عاقلانه‌ است که والدین به دندانپزشک جان اجازه بدهند که تمام تلاش خود را برای حفظ این دندان مولری شیری بکند.

برخی اوقات یک دندان شیری ممکن است آنقدر خراب شده باشد که نتوان آن را حفظ کرد. در این صورت دندانپزشک چاره‌ای جز کشیدن آن نخواهد داشت.

در چنین شرایطی، دندانپزشک میتواند یک فضا نگهدارنده توصیه کند. این وسیله برای حفظ فاصله‌ی دندان شیری از دست رفته تا زمان بیرون آمدن دندان دائمی تعبیه شده است. زمانی که کودکان خیلی زود دندانهای شیری خود را از دست میدهند، همیشه به فضا نگهدارنده‌ها نیاز نیست. دندانپزشکتان توضیح خواهد داد که در چه شرایطی به این نوع درمان نیاز خواهد بود.

دندانهای شیری بسیار مهم هستند و تلاش زیادی باید برای حفظ آنها در دهان کودک صورت بگیرد. اگرچه درست است که دندانپزشک میتواند دندانهای بسیار بیمار را درمان کند، با اینحال این درمان هزینه بردار و وقت گیر است. با این وجود یک رویکرد مقرون به صرفه برای حل آن وجود دارد. پیشگیری!

بهترین راه برای حفظ دندانهای شیری، پیشگیری است. با استفاده مناسب از مسواک، نخ دندان و مراجعه‌های مرتب به دندانپزشک ، کودک میتواند دندانهای شیری خود را تا زمان درآمدن دندانهای دائمی حفظ کند.

 

دکتر جوزف مک ماناس، پرفسور بالینی علوم دندانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا است. وی یکی از همکاران کالج دندانپزشکان آمریکاست و همچنین مقالات و جزوه های بسیاری درخصوص موضوعات گوناگون دندانپزشکی ارائه کرده است.