ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت چیست؟

 

موفقیت

ایمپلنت و جایگزین های آن

http://www.drnoroz.com/images/news/implant.png

ایمپلنت ها ابزاری هستند که جایگزین ریشه های دندان از دست رفته می شوند. ایمپلنتها برای پشتیبانی از تاج، پل یا دندانهای مصنوعی به کار میروند. ایمپلنتها از طریق جراحی در استخوان فک شما قرار داده میشوند. اکثر اوقات، ایمپلنتها بسیار طبیعی‌تر و ایمن‌تر از سایر روشهای جایگزینی دندانهای از دست رفته مانند دندانهای مصنوعی به شمار می‌روند.

دلایل زیادی برای اهمیت جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد:

 • داشتن تمامی دندان ها می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و نگران نخواهید بود که مردم متوجه دندانهای از دست رفته شما شوند.
 • هنگامی که دندان ها از دست می روند، منطقه ی استخوان فک که آن دندان ها را نگاه میداشت شروع به منحل شدن میکند. ایمپلنتها به حفظ استخوان و شکل فک شما کمک میکنند.
 • از دست دادن دندان روی نحوه جویدن و انتخاب غذاهایی که قادر به خوردن آنها هستید تاثیر میگذارند.  افراد بدون دندان دارای تغذیه ضعیف هستند که میتواند روی سلامت کلی آنها تاثیر بگذارد. میوه‌ها و سبزیجات خام نیاز به جویدن بیشتر دارند. کسی که در جویدن آنها مشکل داشته باشد به ندرت به سمت آنها میرود. گزینه‌های دیگر مانند مخلوط کردن، پوره کردن یا آب میوه گرفتن همیشه مورد علاقه نیستند.
 • از دست دادن دندانها می تواند بایت و نحوه قرار گرفتن دندانهایتان در کنار یکدیگر را تغییر دهد. تغییرات در نحوه گاز زدنتان میتواند منجر به ایجاد مشکلاتی در مفصل فک شود که مفصل گیجگاهی فک تحتانی نامیده میشود.
 • از دست دادن دندان ها میتواند به تغییر در نحوه سخن گفتنتان منجر شود و همچنین میتواند روی اعتماد به نفستان نیز تاثیر بگذارد.

 

ایمپلنت های مختلفی  وجود دارد که از این قبیلند:

 • ریشه ای شکل
 • زیر ضریعی
 • مینی

ایمپلنت های ریشه ای شکل رایج ترین نوع ایمپلنتی هستند که امروزه مورد استفاده قرار میگیرند. یک ایمپلنت ریشه‌ای شکل از تیتانیوم ساخته میشود و به یک پیچ یا استوانه کوچک شبیه است. پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک، یک استوانه فلزی به نام  اتصال دهنده در نهایت به آن وصل میشود. اتصال دهنده پیچ فلزی به عنوان مبنا و پایه‌ی تاج، دندان مصنوعی یا پل عمل میکند.

 

کلید موفقیت تمامی ایمپلنت ها، فرایندی به نام پیوند استخوانی (osseointegration) است و چگونگی رشد استخوان داخل فک در داخل و اطراف ایمپلنت را شامل میشود. تیتانیوم یک ماده خاص است که استخوان فک آن را به عنوان بخشی از بدن می‌پذیرد.

توانایی تیتانیوم در ترکیب شدن با استخوان به صورت تصادفی کشف شد. در سال 1952 دانشمندی به نام پرفسور اینگوار برنمارک از محفظه‌های تیتانیوم پیچ شده در استخوان به عنوان بخشی از تحقیقاتش استفاده میکرد. وی تلاش میکرد از چگونگی التیام استخوان پس از یک جراحت آگاهی یابد. پس از اینکه خواست محفظه‌های تیتانیوم را بردارد، دریافت که آنها با استخوان ترکیب شده‌اند.

سپس دکتر برنمارک تحقیقات بیشتری درباره چگونگی کار ایمپلنت های تیتانیوم انجام داد. در سال 1965، نخستین ایمپلنتهای ریشه‌ای شکل در دهان انسان قرار داده شد. انواع دیگر ایمپلنت نیز برای 30 تا 40 سال اخیر استفاده شده‌اند. بسیاری از سیستمهای ایمپلنت از سازندگان مختلف دندان وجود دارد.

موفقیت

مطالعات نشان می دهد که قرار دادن ایمپلنت های ریشه ای شکل به روش جراحی در 90% اوقات با موفقیت روبروست. اگر این ایمپلنتها ناموفق باشند، معمولا در سال نخست پس از جراحی مشکلات بروز میکنند. پس از آن، تنها 1% تمامی ایمپلنتها در هر سال با عدم موفقیت روبرو میشوند.

پس از تایید سازان دندانپزشکی آمریکا (ADA) در سال 1986، ایمپلنت ها بسیار رواج یافتند و محبوب شدند. بین سالهای 1986 و 1999، تعداد عملهای ایمپلنت سه برابر شد. اکنون برآورد می شود که سالانه در آمریکا بیش از نیم میلیون ایمپلنت در دهان انسانها قرار داده میشود.

ایمپلنت در مقابل جایگزین هایش

بسته به نوع مشکل شما، ایمپلنتها می تواند گرانتر از آلترناتیوهای خود (دندان مصنوعی یا پل) باشند. یک ایمپلنت پایه بعلاوه‌ی یک تاج میتواند هزینه‌ای بین 2000 تا 5000 دلار داشته باشد که هزینه‌ها به عوامل بسیاری بستگی دارد و ممکن است به طور چشمگیری تغییر کند. تعداد کمی از شرکتهای بیمه ایمپلنتها را پوشش میدهند، اما محدودیت سالانه‌ی آنها بسیار کم است. همیشه باید این موضوع را با بیمه کننده‌تان بررسی کنید.

پیش هزینه‌ی ایمپلنت ها می تواند نسبت به ترمیمهای دیگر بیشتر باشد. اما این سرمایه گذاری در درازمدت جبران خواهد شد. ممکن است برای هر دندانی که از دست می‌دهید نیاز به ایمپلنت نداشته باشید. دندانپزشکتان میتواند درباره تعداد ایمپلنتهایی که نیاز دارید با شما صحبت کند.

سایر مزایای ایمپلنت از این قبیلند:

 • احساس – از آنجا که ایمپلنت ها در استخوان شما جاسازی میشود، بیشتر از دندانهای مصنوعی به شما احساس داشتن دندان طبیعی میدهند.
 • رضایت – دیگر مجبور نخواهید بود که درباره چسبهای دندانهای مصنوعی یا لغزش، متصل شدن یا افتادن دندانهای مصنوعیتان هنگام حرف زدن نگران باشید.
 • تغذیه  -  شما می توانید با وجود ایمپلنتها بهتر غذایتان را بجوید. با دندانهای مصنوعی به ویژه آنهایی که به خوبی در دهان فیکس نمیشوند، جویدن بسیار سخت است. دندانهای مصنوعی بالا کام شما را پوشش میدهند که حس چشایی شما را تضعیف میسازد.
 • عزت نفس – از آنجا که ایمپلنت ها شباهت بسیاری به دندانهای طبیعی شما دارند، کمتر به آنها فکر خواهید کرد. عزت نفس و اعتمادبنفستان نیز بهبود خواهد یافت زیرا دیگر درباره مشکلات دندانهای مصنوعی یا نگاه کردن افراد به دندانهای از دست رفته‌تان نگرانی نخواهید داشت. دندانهای مصنوعی روی نحوه سخن گفتنتان نیز تاثیر میگذارند که میتواند اعتماد به نفس شما هنگام سخن گفتن را پایین بیاورد.