ترمیم لبخند: دندانپزشکی زیبایی

ترمیم لبخند:  دندانپزشکی زیبایی

 

امروزه به نظر می رسد که در آمریکا همه می خواهند جوان به نظر برسند. البته این موضوع شامل دندانهایمان نیز میشوند که موقع لبخند زدن به معرض نمایش قرار میدهیم. در سالهای اخیر، افراد بیشتری به داشتن دندانهای مرتب و بدون لکه، شکستگی یا سایر ایرادات دیگر اهمیت میدهند.

برنامه های تلویزیونی معروف شما را به این کار ترغیب می سازند. مقالات و تبلیغات زیادی نیز درباره مواد سفید کننده و اصلاح طرح لبخند وجود دارد. در نتیجه، مردم اغلب مایل به داشتن دندانهایی کاملا یکدست و سفید خیره کننده هستند.

http://www.drnoroz.com/images/news/Beautiful-Teeth.jpg

مطب های دندانپزشکی به نیازهای مصرف کننده پاسخ می دهند و خدمات بیشماری از این قبیل ارائه میکنند:

 • لامینیت های پرسلن
 • بلیچینگ
 • باندینگ
 • تعویض پر کردگی های آمالگام (نقره ای) با مواد سفید.

 

تقریبا تمامی دندانپزشکان برخی ازاین خدمات زیبایی را انجام می دهند.

 

اکثر عمل های زیبایی تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیستند. با اینحال عمل هایی که برای ترمیم یک حفره یا تعویض یک پرکردگی، تاج معیوب یا سایر ترمیمهای دندانی انجام میشوند ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. هزینه‌ی برخی عملهای زیبایی به راحتی از 1000 دلار برای هر دندان تجاوز میکنند. علیرغم هزینه و زحمت، بسیاری از مردم به "اصلاح طرح لبخند" تمایل دارند و فکر میکنند که به اندازه داشتن لباس یا موی جذاب مهم است.

مواد ترمیم قدیمی مانند طلا یا آمالگام بادوام و قوی هستند اما همرنگ دندان نیستند. تکنیکها و مواد جدیدتر، قراردادن مواد همرنگ دندان را امکانپذیر ساخته‌اند.

مایک گاگلیاردی که یک مدیر فروش تبلیغاتی در فیلادلفیاست می گوید: "من سالها دندانهای کجی داشتم". گاگلیاردی تصمیم میگیرد روی دندانهای بالایش روکش بگذارد تا ظاهر آنها صافتر به نظر برسد. " در زمانی که دندانپزشک کار را متوقف کرده بود، به دستشویی رفتم و به آینه نگاه کردم. فوق العاده بود".

 

خوب و تازه

دندانپزشکان چندین دهه است که کارهای زیبایی انجام می دهند. اما موادی که استفاده میشد دارای معایب زیادی بودند. برای مثال، کامپوزیت رزین‌های اولیه (پلاستیک) در طول زمان لکه دار و ورقه ورقه میشدند و رنگشان تغییر میکرد. این موضوع کاربرد آنها را محدود میساخت.

کامپوزیت رزین های جدید ( مواد همرنگ دندان) بسیار بهترند. ونیرهای پرسلن تمام قسمت جلویی دندان را پوشش میدهند و همچنین میتوان آن را با تراش حداقلی مینا جاسازی کرد. اگر باید رنگ و شکل دندان بهبود یابد، آنها گزینه‌ی مناسبی هستند. کامپوزیتها به قدرتمندی طلا یا آمالگام نیستند اما در طول سالها کیفیت آنها بهبود چشمگیری یافته است. کامپوزیتهای جدیدتر، بادوام و قوی هستند.

هنگامی که دندانی دارای تراشهای ریز یا شکستگی های کوچک است، بسیاری از افراد تصمیم میگیرند آن را تحمل کنند. برخی نیز تصمیم میگیرند یک تاج ( که سرپوش نیز نامیده میشود) ساخته و روی دندان قرار دهند. این فرایند زمان‌بر و اغلب گران است. بااینحال، اغلب میتوان معایب، تراشها یا شکستگی‌های جزئی را با اتصال کامپوزیت رزین ترمیم کرد. میتوان آنها را صاف و هموار ساخت و رنگ آنها را مطابق با رنگ دندانهای اطراف کرد.

تصویر برداری کامپیوتری یک روش موثر دیگر است و دندانپزشک را قادر میسازد تا روی صفحه نمایش کامپیوتر "ترمیمهای مجازی" را ایجاد کند. بیمار میتواند قبل از تصمیم گیری برای انجام کار زیبایی، نتیجه را مشاهده کند. این روش تصویربرداری نسبتا جدید است اما اغلب دندانپزشکان به آن دست یافته اند.

انتخاب های بسیار

 دندانهای شکسته را می توان با روشی به نام باندینگ ترمیم کرد. دندانپزشکتان میتواند مناطق آسیب دیده را با استفاده از یک "خمیر" ساخته شده از ماده‌ای به نام کامپوزیت رزین ترمیم کند. رزین در شکلهای مختلفی وجود دارد تا با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد. نخست دندانپزشکتان از ماده پرکردن پلاستیکی استفاده میکند و آن را شکل میدهد. سپس آن را در معرض یک نور آبی خاص با شدت بالا قرار میدهد. این نور تقریبا بلافاصله ماده را سفت میکند. رزین را میتوان سمباده کشید، صاف کرد و جلا داد تا دقیقا با رنگ و شکل طبیعی دندانتان هماهنگ شود.

رایج ترین عمل های زیبایی دندان از این قبیلند:

 • سفید کردن دندان
 • ونیر ها
 • تاج ها
 • استفاده از مواد پر کردنی همرنگ دندان که با رنگ طبیعی دندانها مخلوط میشوند.

 

کیفیت چسب های دندان نیز بهبود یافته است. مواد دندانی قدیمی تر با شکل دندان در جایی نگهداشته می‌شدند. دندانپزشکان مجبور بودند قسمتی از دندان را بردارند تا مطمئن شوند که پر کردگی در جای خود امن و محکم است. اما چسبهای امروزی بسیار قدرتمند هستند و میتوانند بدون نیاز به برداشتن بخشی از دندان، پر کردگی را در جای خود نگهدارند.

بسته به نیاز شما، گزینه های زیبایی زیادی وجود دارند. برای مثال:

 • دندان های لکه دار یا تغییر رنگ یافته –  مینایی که دندانها را پوشش میدهد ممکن است لکه دار شود. ساختار زیرین دندان (عاج) نیز میتواند در طول زمان زرد شود. بلیچینگ، گزینه‌ای برای دندانهای سالم است.

بلیچینگ را می توان در مطب یا در منزل با استفاده از قالبهای ساخته شده توسط دندانپزشک و  متناسب با دهان شما انجام داد. نخستین گزینه می تواند یک محصول بلیچینگ خارج از نسخه باشد.

 • تراش ها یا لکه های زبر – این ها را میتوان با یک ماده همرنگ دندان به نام کامپوزیت رزین پر کرد. این ماده را میتوان برای انطباق با رنگ دندانهایتان انتخاب کرد. پس از اینکه صاف و جلا داده شد، تقریبا به محیط اطراف خود شبیه خواهد بود.
 • پوسیدگی ها یا شکستگی ها -  پر کردن دندانهای عقبی با آمالگام سنتی گزینه ی خوبی است. با اینحال،  اغلب مردم نمیخواهند هنگام لبخند زدن، "دهان فلزی" خود را به نمایش بگذارند. آمالگام نقره‌ای حاوی جیوه است که میتواند برای سیستم عصبی سمی باشد. با اینحال گفته می شود که نشت جیوه به داخل دهان بسیار نادر است. سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ دلیلی برای محدود ساختن استفاده از آمالگام پیدا نکرده است. اما برخی دندانپزشکان و بیماران ترجیح میدهند که از آمالگام نقره‌ای استفاده نکنند.

یک جایگزین، استفاده از مواد همرنگ دندان است. این مواد از یک ماده پلاستیکی شبیه به موادی تشکیل شده است که برای ترمیم ترک یا شکستگیها مورد استفاده قرار میگیرند. برخی پرکردگی‌های سفید (کامپوزیتهای مستقیم) به داخل حفره فشار داده و با یک نور آبی خاص با شدت بالا کیور (سفت) میشوند. سایر مواد در آزمایشگاه ساخته و سپس در محل سمان‌کاری میشوند که شامل کامپوزیتهای ویژه و پرکردگی‌های پرسلن به نامهای اینله (inlay) و انله (onlay) هستند و سطح بزرگتری از دندان را پوشش میدهند. کامپوزیتها و پرکردگی های پرسلن ساخته شده در آزمایشگاه، هزینه‌ی بسیار بیشتری از آمالگام دارند، اما بسیار جذابترند.

 • دندان های کج و کوله – طبیعی نیست که دندانی نسبت به سایر دندانهای مجاورش درازتر باشد یا ظاهری متفاوت داشته باشد. با عملی به نام بازسازی / recontouring، دندانپزشکتان میتواند دندان را مجددا شکل بدهد تا تطابق بهتری با سایر دندانها داشته باشد.
 • شکاف بین دندان ها – شکاف های کوچک را می توان با قرار دادن مواد کامپوزیت بین دندانها پر کرد. این کار دندانها را کمی از قبل پهن‌تر میسازد. برای شکافهای بزرگ یا سایر عیوب سطحی، دندانپزشکتان ممکن است ونیرها را توصیه کند. ونیرها یکی از گرانترین جراحی‌های زیبایی هستند و به طور دائم به دندانهای جلو چسبانده میشوند. ونیرها یک ظاهر کاملا جدید به دندانها می‌بخشند. ونیرها از پوسته‌های فوق نازک پرسلن ساخته میشوند که دقیقا با رنگ دندانهای شما مطابقت دارند. دندانپزشکتان همچنین ممکن است شما را به یک ارتودنتیک ارجاع دهد تا فضای بین دندانهایتان را ببندد. برخی افراد این شکاف را دوست دارند یا به آن اهمیتی نمیدهند. برخی نیز نسبت به آن بسیار حساس بوده و تمایل به بستن آن دارند. شما و دندانپزشکتان میتوانید بهترین گزینه درمانی را انتخاب کنید. در برخی موارد، بهترین گزینه عدم درمان است. در برخی موارد دیگر نیز میتواند باندینگ، ونیر یا بریس باشد.
 • دندانهای شکسته یا کج – اگر دندانی به طور بسیار بدی شکسته است یا از لحاظ ساختاری ضعیف است، ممکن است به یک تاج نیاز داشته باشید. امروزه تاجهای دندانهای جلو از پرسلن همرنگ دندان ساخته میشوند و بسیار طبیعی به نظر میرسند. تاج میتواند تمام پرسلن یا پرسلن باشد و فلزی داخل آن به دندان وصل شود که این روشی رایجتر است. هر دو نوع تاج نتایج فوق‌العاده‌ای دارند. انتخاب شما به سلیقه و اولویت شما و دندانپزشکتان بستگی دارد.

 

عمل های زیبایی دارای تکنیک و هزینه های مختلفی هستند. پیش از آنکه یک برنامه درمانی را آغازکنید، تمامی گزینه‌ها را در نظر گرفته و یک تصمیم آگاهانه بگیرید. به خاطر داشته باشید که این عمل ها قابل بازگشت نیستند.

گاگلیاردی که دندانهایش را در سال 1995 روکش کرده بود می گوید: "واقعا ارزش هزینه ای که برایش کردم را داشت".

دندانپزشکی زیبایی

لبخند بی نقص

در خصوص آغاز یک عمل انتخابی گران و گسترده برای تغییر ظاهرتان احتیاط پیشه کنید. اگر میخواهید رنگ دندانهایتان را تغییر دهید، در جریان باشید که دندانها به ندرت سفید خالص هستند. ممکن است از دیدن سایه‌ها روی لبخندتان بسیار ناراضی باشید. یک سفیدی ملایمتر میتواند ظاهر بهتری به شما ببخشد.

علاوه بر این، استفاده بیش از حد و مکرر از مواد سفید کننده میتواند به حساسیت دندان منجر شود. سفید کردن را میتوانید در مطب دندانپزشک یا در منزلتان انجام دهید. اگر دندانهایتان را در منزل سفید می کنید، مطمئن شوید که تمامی دستورات را دنبال کرده و با دندانپزشکتان مشورت نمایید.

دندانپزشکی زیبایی، خویشتن شناسی شما را بهبود می بخشد، به خصوص اگر دارای دندانهای اسیب دیده یا تغییر رنگ یافته باشید. حتی عملهای ساده مانند بلیچینگ یا باندینگ میتوانند  اعتماد به نفس شما را تقویت سازند.