لثه برداری و ترمیم پلاستیک لثه

لثه برداری و ترمیم پلاستیک لثه

لثه برداری همان برداشتن بافت لثه (gingival) به روش جراحی است. ترمیم پلاستیک لثه یک نوع جراحی لثه است که برای شکل دهی مجدد بافت لثه سالم در اطراف دندان انجام میشود. پریودنتیست‌ها معمولا هر دو نوع جراحی را انجام میدهند. این دندانپزشکان در درمان لثه و سایر ساختارهای پشتیبان دندان تخصص دارند.

http://www.drnoroz.com/images/news/cosmetic-gum-surgery-goa.jpg

کاربرد

لثه برداری (Gingivectomy ) برای درمان بیماری های پریودنتال توسعه یافته است و امروزه به طور رایجی برای برداشتن بافت لثه‌ی بیش از حد رشد یافته و بهبود ظاهر لثه‌ها به کار میرود. ممکن است به دو دلیل مجبور به برداشتن بافت لثه باشیم:

شکاف هایی (پاکت ها) بین دندان ها و لثه ها به وجود آمده اند که میتواند باعث گیر کردن مواد غذایی و کلنی‌های باکتری در آنجا شده و تمیز کردن آن منطقه را دشوار سازد. اگر پاکتها تنها بافت نرم را درگیر سازند، میتوان با لثه برداری آنها را برداشت.

بافت لثه  بسیاری در اطراف دندانها وجود داد. برخی افراد ظاهر آنها را  دوست نداشته و تمایل به برداشتن آنها دارند. این بافتها همچنین تمیز کردن دندانها و لثه‌ها را نیز دشوار میسازند. در موارد وخیم، این شرایط میتواند با جویدن و سخن گفتن نیز تداخل داشته باشد. رشد بیش از حد بافت لثه میتواند ناشی از مصرف داروهای خاصی باشد. برخی اوقات نیز دلیل مشخصی ندارد.

جراحی ترمیم پلاستیک لثه (Gingivoplasty) برای تغییر شکل لثه ها در زمانی انجام میشود که آنها دارای یک شکل غیرمعمول هستند یا به صورت طبیعی فرم نگرفته‌اند. دلایل آنها میتواند ژنتیک، بیماری یا تروما باشد. این جراحی باعث شکل دهی مجدد لثه‌ها شده و باعث میشود که طبیعی‌تر به ظاهر برسند. این جراحی اغلب به تنهایی انجام میشود اما میتوان در طول یا پس از لثه‌برداری نیز آن را انجام داد. لثه برداری نیز میتواند همراه با پیوند لثه انجام شود. این نوع جراحی، بافت را به خط لثه اضافه میکند.

 

آماده سازی

قبل از لثه برداری یا ترمیم پلاستیک لثه، باید دندانهایتان را به طور کامل تمیز و جرمگیری کنید. این تمیز کردن، باکتریها (پلاک) و جرم (سنگ دندان) را از پاکتهای اطراف دندانها برمیدارد. پریودنتیست درباره چگونگی مراقبت از دندانها و لثه‌هایتان پس از جراحی شما را راهنمایی خواهد کرد.

چگونه انجام می شود

هر دوی این عمل ها معمولا با چاقوی جراحی انجام می شوند. همچنین می توان با الکتروسرجری یا دستگاههای لیزر نیز این عملها را انجام داد. پریودنتیست شما میتواند از ابزار خاصی استفاده کند که برای لثه برداری تعبیه شده‌اند. آنها دارای تیغه‌های زاویه‌داری هستند که به آنها کمک میکند تا به اطراف دندانها برسند.

قبل از هر عمل، شما یک بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد تا لثه‌هایتان بی حس شوند. لثه برداری میتواند از چند دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. طول زمان جراحی به چگونگی برداشتن بافت بستگی دارد. ترمیم پلاستیک لثه معمولا در چند دقیقه انجام میشود.

پی گیری

پس از هر عمل، یک پانسمان پریودنتال روی لثه های شما قرار داده خواهد شد تا به مدت یک هفته تا 10 روز از زخم محافظت کند. پانسمان پریودنتال نرم بوده ودارای بافت خاک رس مدلسازی است. در طول این دوران، شما باید یک رژیم نسبتا ملایم را دنبال کرده و از مصرف غذاهای تند و ترد خودداری نمایید. دندانپزشکتان ممکن است داروهایی برای تسکین درد و یک دهانشویه ضدعفونی کننده تجویز کند.

در زمان التیام بسیار مهم است که دهانتان را تمیز نگاه دارید. نباید دندانهای منطقه‌ای که جراحی شده را در زمانی که پانسمان پریودنتال وجود دارد مسواک بزنید. میتوانید بقیه دهانتان را مسواک زده و نخ دندان استفاده کنید. پس از برداشتن پانسمان میتوانید بصورت طبیعی اما به آرامی مسواک زده و نخ دندان استفاده کنید. بلافاصله پس از برداشتن پانسمان ممکن است بافتهای در حال التیام در هنگام استفاده از مسواک یا نخ دندان خونریزی کنند. لثه‌هایتان ظرف سه تا چهار هفته ظاهری نرمال خواهند گرفت. التیام کامل بافت میتواند دو تا سه ماه طول بکشد.

 

خطرات

خطر مهمی برای این عمل ها وجود ندارد. ممکن است عفونت و خونریزی طولانی مدت رخ بدهد. با اینحال، هردو غیر معمول هستند. ممکن است در 24 تا 48 ساعت اولیه از منطقه‌ی درمان شده خون تراوش کند. پس از آن، نباید خون زیادی خارج شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

با پریودنتیست تماس بگیرید اگر:

دچار خونریزی شدید که متوقف نمی شود.

درد شدیدی دارید که با داروهای تجویز شده برای شما تسکین نمی یابد. افراد دارای آستانه های درد متفاوتی هستند، اما لثه برداری معمولا یک عمل دردناک نیست.

فکر می کنید که منطقه ی عمل شده عفونت کرده است.

در منطقه ی جراحی احساس سوزش یا ترشح شدید می کنید.

پس از چند روز پانسمان پریودنتال شل شده یا افتاده است.

گره های لنفاوی در زیر فک پایین یا در گردنتان متورم شده اند.